22 Temmuz 2011 Cuma

Bira Şişeleri Neden Genellikle Koyu Renklidir?


Hiç marketten aldığınız bir biranın çürük yumurta vb. gibi koktuğunu hissettiğiniz oldu mu? Peki böyle bir durumda biranın karakterinin böyle olduğunu düşünerek bu kokuyu kabullendiniz mi? İyi bir bira içicisi olan yakın bir arkadaşımın dayanamayıp Efes Pilsen’i arayarak son zamanlarda biralarınız neden osuruk gibi kokuyor şeklindeki şikayeti karşısında yetkililerin öncelikle bu biraların hangi bayiden alındığını sorması üzerine epey bir zaman geçti ve o zamanlar ben birasını limon sıkıp onu katleden, köpüksüz bira servis eden garsonu alkışlayan bir tip olduğum için bu konuya pek de aldırış etmemiştim. Nitekim, yaşın ilerlediğinden midir bilinmez ama bira hakkında araştırma yaparak edindiğim bilgileri bu gibi durumlarla ilişkilendirmek bana zamanla ayrı bir keyif vermeye başladı.

Tükettiğimiz biraların şişelerine baktığımızda bunların büyük çoğunlukla kahverengi, geri kalanının ise yeşil ve şeffaf olduğunu görürüz. Bunun sebebi ise düz mantıkla koyu renk ile birayı güneş ışığından korumaktır. Güneş ışığı ve floresan ışığına direkt olarak maruz kalan bira, izomerleşmiş şerbetçiotu ve sülfür bileşenlerinin foto-kimyasal tepkimelerinden ötürü derhal kötü kokular üretmeye başlar, hatta bu süreç o kadar kısadır ki 1 saat bile sürmez. Yani arkadaşımın osuruk kokan biralarının ilk kabahatlisi tembellik yapan ve kasaları derhal içeri almayan tekel bayisinin ta kendisidir (Üretici firmanın bayisini konu hakkında bilgilendirmiş olduğunu düşünüyorum).

Bu gibi kötü kokulara sebep etmenler ışığın mavi dalga boyu ile ultraviyole ışınlarıdır. Bu ışınlardan en etkin korumayı kahverengi şişeler sağlamaktadır. Hal böyleyken, Miller gibi şeffaf şişeye sahip olan ve dolayısıyla bu ışınlara karşı korumasız olan biraların kapağını açar açmaz kokudan kaçmamız gerekmez miydi? Diğer biralarla aynı yöntem ile üretilselerdi evet. Ancak bu üreticiler, normal üretim sürecinde olduğu gibi biraya acılığını veren şerbetçiotunu şırayla birlikte kaynatmak yerine, bu kokuların oluşmasına sebep olan bileşenlerin önceden izomerleştirilerek uzaklaştırıldığı şerbetçiotu özütü ile düşük oranda aromatik şerbetçiotu kullanarak biralarının ultraviyole ışınlara karşı duyarlılığını engelliyorlar. Doğal bir koruma sağlayan kahverengi şişe yerine şeffaf renk kullanılmasını ise şahsen pazarlama stratejisi olarak yorumluyorum. Zira, şeffaf şişede gördüğüm her bira bende içimi kolay ve hafif bira imajı yaratıyor, ancak bahsettiğim üretim süreciyle ilgili olarak şerbetçiotu aromasını eksik hissettiğimden ötürü lezzet olarak bir o kadar yavan geliyor ve su içmek istediğim anlar dışında tercih etmiyorum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bu Blogda Ara