22 Temmuz 2011 Cuma

Bira Bardağa Nasıl Doldurulmalı? Bira Köpüğü Ne İşe Yarar?


Kimimiz birayı köpüklü sever, kimimiz ise nedensiz bir şekilde köpüksüz. Şahsen öğrencilik yıllarımda bira köpüğünün biranın üzerinde yarattığı etkiden bihaber olan ben, özellikle bara gittiğimde önüme gelen biranın köpüğü ne kadar fazla olursa biramdan o kadar çalınmış olduğunu düşünerek başta barmen olmak üzere garsonla ikisine içimden küfür ederdim. Amaç minimum maliyetle maksimum kafa düzeyi olduğundan lezzet her zaman geri planda olur hatta bira biradır mantığıyla kayıtsızca içilirdi.

Bira köpüğü, biranın olmazsa olmazıdır ve şıradaki nişasta ve şekerle beslenen bira mayasının ürettiği karbondioksit sayesinde oluşur. Köpüğün yoğunluğu ve bardaktaki ömrünü etkileyen unsurlar kullanılan maltın ve diğer katkı maddelerinin türü ile servis edilen bardağın şeklidir. Örneğin buğday biralarının köpüğü arpayla üretilen biralara göre daha uzun süreli ve daha yoğundur. Biranın köpüğünün kalitesi, biranın kalitesinin anlaşılmasında başvuracağımız kriterlerden biridir. Köpük taneleri ne kadar küçük olursa sürdürülebilirliği de o kadar artar. Tanelerin büyük olması köpüğün hızlı bir şekilde yok olmasına sebep olur. Köpüğün tanelerinin boyutu ve ömrü biranın servis edildiği ısıyla da ilişkilidir. Biranız ideal içim ısısının altındaysa köpükler daha büyük taneli olacak ve daha hızlı kaybolacaktır. Bu durumda biranızı soğutarak tekrar servis etmeyi deneyiniz. Bira köpüğü biranın üzerinde adeta yalıtım malzemesi görevi görerek ısınmasını engellediğinden bardakta daha uzun süre kalması tercih edilir.

Bira köpüğünün diğer bir olumlu etkisi ise biranın lezzeti üzerindedir. Biranın köpürmesiyle biradaki aromalar daha ön plana çıkar ve böylece birayı gerçek lezzetinde içerek hakkını vermiş olursunuz. Bunu anlamanın en kolay yolu olarak aynı marka iki birayı uygun oranda köpürterek ve köpürtmeden bardağa boşaltınız. Sadece koklayarak bile köpüklü olanda daha yoğun aromalar hissedeceksiniz.

Birayı bardağa doldururken başlangıçta 45 derecelik açıyla bardak eğilir ve bardağın 2/3’ü bu şekilde doldurulur. Kalan kısım için ise bira bardağa dik olarak boşaltılır ve 2 parmaklık köpük oluşumuna izin verilir. Düzgün bir köpük oluşumu için bardağın da kuru olmasına dikkat edilmelidir. Yıkandıktan sonra kurulanmayan bardaklarda kalan su köpük oluşumunu azaltmaktadır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bu Blogda Ara