7 Ağustos 2011 Pazar

Biramın Tadının Daha İyi Olmasını Nasıl Sağlarım?


Şüphesiz onu bekleterek.

Zamanında hobi olarak evde yaptığım biralar fermantasyon aşamasından sonra 2 haftada yeteri seviyede gazlanarak içime hazır hale gelirdi. Ancak, kenarda bekleyen biraları her açtığımda tadı bir öncekinden daha güzel olurdu. Çünkü bira, son kullanma tarihini (genellikle 1 yıl) aşmamak kaydıyla bekletildikçe daha da olgunlaşır ve gerçek karakteri tam olarak oturur.

Aynı şey marketten satın aldığımız ticari biralar için de geçerlidir. Normalde Efes içeceğim zaman özellikle İstanbul üretim olmasına dikkat ederim ve çevremde bulunan diğer bir üretim olan Lüleburgaz’ı sulandırılmış arpadan başka bir şeye benzetemediği için pek sevmem ve biri ikram etmediği sürece parayla satın alıp içmem. Kayınpederi köydeki evinde ziyaret ettiğimiz bir gün bizim oraların (Trakya) ünlü satır eti ve ona eşlik eden rakıdan sonra sıra bira ile cilaya gelmişti. Önüme bardakta gelen bira kesinlikle beğendiğim İstanbul üretimi değildi ve o kadar güzeldi ki, ilk yudumdan sonraki ilk işim derhal masadan kalkıp şişeye bakmak ve bu muhteşem biranın nerede üretildiğini görmek oldu. Şaka gibi bir manzara. Buzdolabının en altındaki meyvelik kısmında unutulduğunu öğrendiğim ve son kullanma tarihinin dolmasına yaklaşık 1 ay kalmış Lüleburgaz üretimi Efes J Biranın lezzeti aylar geçtikçe o kadar oturmuş, bira o kadar olgunlaşmıştı ki ilk aklıma gelen Efes’in formülündeki oranları veya kullandıkları hammaddelerin türünü değiştirmiş olabilecekleriydi, ama bu biranın LBG üretimi olabileceği kesinlikle ihtimaller arasında değildi.

Sonuç itibariyle, severek bira tüketen ve en önemlisi sabırlı biriyseniz özellikle yaz ayları için marketten stoklayabileceğiniz kadar bira almanızı ve bunları en az 2 ay, mümkünse olabildiğince daha fazla beklettikten sonra tüketmenizi şiddetle tavsiye ederim. Zira, özellikle yaz aylarında üreticilerin artan talebe yanıt verebilmek için gerçek lezzetinden ödün verdikleri ve yeterince olgunlaşmadan piyasaya sürdükleri yavan biralara karşı kendi imkanlarınızla alacağınız en güzel tedbir budur. Ya da, çevrenizde bulabiliyorsanız her zaman daha özenle üretilen ve doğal yöntemlerle olgunlaştırılan, yaz-kış tadı aynı olan butik biraları tercih edebilirsiniz.

4 yorum:

 1. Tarihi 4 ay geçen 2 adet kutu Guinness var elimde, öldürür mü?

  YanıtlaSil
 2. Bira teknik olarak insanı öldürecek bir şey barındırmaz. Serin bir koşulda bekletilerek SKT'yi geçtiyse tadı şu an tavan yapmıştır, ama tat profili gerilemeye başlamadan için artık; öte yandan kısa bir süre de olsa sıcak bir ortama maruz kaldıysa saklanma koşuluna göre bozulmuş olabilir. Sıcaktan kastım 30C üzeri ve direk güneş ışığı vb., satın aldıktan sonra bu koşullara maruz kalmaz ama sana gelene kadar konteynır içinde 70C'de 2 hafta yolculuk yaptıysa SKT sonrası, hatta öncesinde tat profili geriler...Biranın pastorize bir bira olması avantajına. Bozulsa da tat profili düşer yine öldürmez, en fazla ekstradan 1 kez tuvaleti ziyaret edersin.. istersen birini bana gönder, deneyince hbr veririm sana, ben de sana karşılığında SKTsi geçmemiş bir Porter bira ısmarlarım, rahat rahat içersin onu :)

  YanıtlaSil
 3. Birsenedir üç tane efes bira buz dolabında tarihi geçmiş midir

  YanıtlaSil
 4. Arkadaşlarla 2kasa bira 4adet 100lük vodka, 2adet 4,5 litrelik viski aldık yaz eğlencesi için. Sabah acil telefonla evden çıkmak zorunda kaldık 1hafta sonra yazlığa gittiğim zaman, açık bira kaldığını gördüm arkadaşımla iddaaya girdik. Açık kalan biralar içilirse zarar verirmi vermez mi diye. Sizce zararı olurmu?

  YanıtlaSil

Bu Blogda Ara