3 Eylül 2012 Pazartesi

CRAFT BEER ISTANBUL (YENİ BİRA İTHALATÇIMIZ)Çok değil geçtiğimiz yıl Ağustos ayı Tuborg’un KAP’a  Guiness’i  ithal edeceğini bildirmesine kadar pazarda bulunan biraların neredeyse hepsi Efes ve yine Tuborg tarafından lisans altında Türkiye’de üretilen ve birbirinin benzeri sarışın biralardan oluşuyordu. Bira denilince çoğu kişinin de kafasında beliren bu değil mi zaten? Ferahlatan, içerdiği alkol sayesinde keyiflendiren, bünyeye göre 3-5 hatta 10 tane içilebilerek uzun soluklu sohbetlere eşlik eden açık sarı renkteki alkollü arpa suyu. Peki geçmişi 5000 yıldan fazla bir zamana dayanan, yüzlerce farklı türü olan bir içecek içi hepsi bu mu? Evet, Türk bira içici kitlesinin büyük bir çoğunluğu için maalesef bu.  En çok tüketilen ve en ucuz alkollü içki olarak yolda çevireceğiniz birçok kişi muhtemelen biracıdır, hatta bir oturuşta bir kasa bira içenler bira üstadı olurlar ülkemizde.  “Yok yeaa Efes’ten gerisini tanımam” gibi fikir sahibi olunmadan bilinçsizce oluşturulan tabular “Nefes alma Efes al” gibi alkolizm boyutunda bir tüketime özendiren söylemler yol açmadı mı biranın bu şekilde algılanışına ve bu kısırlığa?

Neyse ki yavaş yavaş bu algılanışı değiştirecek bazı oluşumlar ve bulunurluğu az olsa da yeni kaliteli biralar görmeye başladık raflarda. Craft Beer İstanbul da bunlardan birisi.  Marketten satın aldığım ve Türkiye’ye yakın zamanda ithal etmeye başladıkları ale türündeki İngiliz Fuller’s biraların etiketinde gördüğüm web sitelerinden ulaşmıştım. Hatta sonrasında bazı blog yazılarımı dahi paylaştım kendileriyle. Bu tarz bağımsız oluşumlar gerçekten birayı keyif olarak gören ve biradan anlayan (yukarıda belirttiğim türden uzmanlıklar! hariç) kişilerce desteklenmeli ki, artık güzel ve kaliteli bira içmek istediğimizde Avrupa veya Amerika’ya seyahat etmeyi beklemeyelim. Biralara gelecek olursak, şu an aynı markaya (Fuller’s) ait 3 farklı tür bira getiriyorlar. Bunlardan London Pride olanı “Bitter Pale Ale”; London Porter olanı adından da anlaşılacağı üzere “Porter” tipinde bir bira. ESB olanı ise en ilginç olanı, marka olarak çıkan bu bira bir tür olarak kabul edilmiş ve bu yönüyle dünya bira kültürüne yeni bir zenginlik kazandırmış bir bira. Bu üç biranın tümü ise genel olarak “high-end” diye adlandıran üst düzey kalitede grubunda yer alan şarap gibi kompleks karakterdeki biralar.

Facebook sayfasına bakınca Hakkında kısmında yer alan “Dünyadaki ödüllü butik biraları Türkiye’ye ithal eden ve bira çeşitlerini sürekli arttırarak Türkiye’deki bira severlere de kaliteli biralar sunmayı hedefleyen kuruluş” yazısı göze çarpıyor. Demek ki ilerleyen zamanlarda Türkiye bira pazarında görmeyi arzu ettiğimiz başka kaliteli dünya biralarına da sayelerinde kolayca ulaşma fırsatı bulacağız. Kaliteli dünya biralarından kastın Stella Artois, Estrella Damm, Peroni gibi büyük çaplı üretimi olan ve Türkiye’deki çoğu biranın muadilleri olduğu endüstriyel biralardan ziyade, yine adından da anlaşılacağı üzere el emeği göz nuru olan ve daha küçük çapta üretimi yapılan Craft biralar olacağını umuyorum.

Yeni biraları dört gözle ve heyecanla bekliyoruz.

www.craftbeeristanbul.com (Site tam olarak aktif değil ama Facebook ve Twitter linkleri mevcut)

                

2 yorum:

 1. yazılarınızı beğenerek okuyorum ancak her yazınızda efes pilsene laf etmeden geçmiyorsunuz. iyi veya kötü siz beğenmeyebilirsiniz ancak böyle bir yerli değeri bu kadar kötülemek size yakışmıyor. bier de tuborg gibi içindeki extrakt maddelerinin düşük olduğu bilgisini teknik müdürlerinden dinlemiş biri olarak bu markanın da insanları kandırdığı bilgisini yazılarınıza geçirmenizi temenni ediyorum. test edip denetlmesi sizin elinizde. bir şişedeki extrakt madde oranı sadece %9 muş
  iyi bloglar.

  YanıtlaSil
 2. merhaba qtrendy, değerli yorumunuz için teşekkür ederim. öncelikle efes ile bir alıp veremediğimin olmadığını bilmenizi isterim. dilerseniz başka bir platformda tuborg'un %100 malt vurgusu hakkındaki olumsuz içerikli yazımın linkini sizinle paylaşabilirim. Ben bu yazılarımı efes veya tuborg için değil, birilerin bunları görmesi ve artık Türkiye'deki bira tüketicisinin de kaliteli biraya aç olduğunu gösterebilmek için yazıyorum. Öte yandan, yerli üretim yapıyor diye hiç bir yenilik yapmadan sadece tek tip bira satmak peşinde olan bir kuruluşu da savunmak veya desteklemek zorunda değilim. Önce kendinize şunu sorun "Türkiye'de kaç tür bira içtim?" (dikkat edin marka değil tür!!!) Sanıyorum 1 veya 2. Sonra şunu sorun "Neden binlerce türü olan bir içeceğin sadece 1-2 türünü kendi ülkemde içebildim?". Bu sorunun yanıtını bir düşünün, sonra bana tekrar yazın, ben de size daha verimli bir geri bildirimde bulunabileyim.

  Son olarak, extrakt maddeden kastınızın ne olduğunu bildirirseniz çok sevinirim. Hangi bileşenin ekstratı bu? Ekstrakt madde düşük olunca ne oluyor? fazla mı olması gerekir? Ekstrakt öz-özüttür ve azı makbuldur zaten, sizin söylediğinize göre fazla olması gerektiğini mi anlamalıyız? Ayrıca "İnsanları kandırıyor" demek çok iddialı bir söylemdir. Bu yüzden, daha doğru bir fikre varabilmek adına sizden ilave bilgilendirme bekliyorum...

  Selamlar

  YanıtlaSil

Bu Blogda Ara