23 Nisan 2012 Pazartesi

EFES BAHAR BİRASI FİYASKOSU


Geçtiğimiz ay kaynağını hatırlayamadığım bir yerde yakında çıkacağı haberini görünce bu bira için epey bir heyecanlanmıştım. Genellikle gerçek anlamda Craft biracıların uğraştığı bu sezonluk bira konseptine yalandan eşlik eden Tuborg kış birasından sonra gelen ilk bahar birası olarak benim dikkatimi çekmişti. Şerbetçiotunu çok seven bir bira sever olarak Tuborg’un %100 malt adı altındaki taarruzuna Efes’in nihayet vereceği bir yanıt olarak düşündüm bu birayı. Biranın lezzetini belirleyen ve onlarca farklı türe sahip olan iki tane bileşen var, bunlar malt ve şerbetçiotu. Buradan yola çıkarak Efes’in, Tuborg’un %100 malt birasına buram buram narenciye ve çiçek kokan bol şerbetçiotlu bir birayla yanıt vereceği fikrine kapıldım. Genelde bu denli kitlesel üretim yapan büyük bira üreticileri biralarının tadında radikal farklılıklar yaratacak riski kolay kolay alamazlar. Tuborg geçtiğimiz yıl bu riski ve ortaya çıkardığı Münih biralarına yakın lezzetteki biraları ile satış noktalarını Efes’in elinden bir bir aldı. Sanıyorum Efes’e Bomonti’nin tadında değişiklik yaparak (tadını Tuborg’a benzeterek ve etiketine %100 Malt yazarak) karşılık vermek yetmiş olacak ki, yeni biraları beni büyük bir hayal kırıklığına uğrattı.

Öncelikle biranın etiketine baktığımızda baharı çağrıştıran yeşil yapraklar ve şerbetçiotu figürleri çok hoş olmuş. Ancak bu şişenin üzerine depozitosuz yazmaları da bir o kadar komik, zira etiketi yırtıp atınca Belçikalı Duvel birasından çakma depozitolu tombul şişesiyle birebir aynı. Alkol oranın %4,5 a düşürerek daha içilebilir ve ferahlatan bir bira üretmek istemişler. Zaten bunun dışında da pek bir numarası yok, sanıyorum sadece etiket fiyatını “pahalı iyidir” dedirtmek için arttırmışlar. Şerbetçiotunu daha fazla koysalardı bu fiyat farkını anlayabilirdim ama bol şerbetçiotlu dedikleri bu birayı açınca nedense malt kokusundan başka hiçbir şey hissetmedim, bende şerbetçiotu bol bir bira beklentisi oluşturdukları için de hayal kırıklığına uğradım. Bol şerbetçiotu birada nasıl bir etki yaratır diyenler piyasada yeni giren ve nadir bulunan Fuller’s London Pride ve Fuller’S ESB’yi veya Brooklyn Lager biralarını denesinler. Hatta yurtdışına çıkanlara Brewdog Harcore IPA veya Sierra Nevada Pale Ale biralarını da önerebilirim.

Tadım detaylarına baktığımızda genel itibariyle tombul Efes’ten neredeyse farkı yok gibi. Özellikle açtığım ilk bira dikine boşaltmama rağmen bardakta hiçbir köpük oluşturmadı, sanıyorum bu birada bir hata vardı, yine de diğerlerinde köpük ve gaz oranı klasik Efes’e göre daha düşük. Bu şekilde daha yumuşak bir için sunulmak ve bayan içici kitlesine hitap edilmek istenmiş. Bunun dışında ballı malt kokuları daha ön planda, ancak bütüne baktığımızda kapalı gözle fark edilebilecek düzeyde lezzet farklılıkları yok tombul şişesiyle. Ben LBG (Lüleburgaz) üretimini denedim, LBG üretimi hiçbir birasını sevmem Efes’in, bu sözde şerbetçiotu bol birası da benim için etiketi değiştirilmiş ve fiyatı şişirilmiş LBG tombul biradan öteye gidemedi. Demek ki bira pazarının %80’ini elinde bulundurunca tüketicilerin istekleri de çok da umursanmıyormuş. Bizdeki genel tüketici kitlesinin sahip oldukları at gözlükleri ve bilgi sahibi olmadan oluşturdukları tabularının bu gibi büyük bira üreticilerini daha kaliteli biralar üretmeye teşvik etmemesi de ayrı bir etken tabi ki.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bu Blogda Ara